Αρχική » Ανακοινώσεις Βραβείων - Υποτροφιών - Επιχορ/σεων » Προβολή Ανακοίνωσης

29.09.2020

NASA Space Apps Challenge 2020

Εκ μέρους του Greek NewSpace Society αναρτάται τοι συνημμένο αρχείο που αφορά τον διαγωνισμό του NASA Space Apps Challenge Piraeus 2020 ο οποίος θα γίνει διαδικτυακά στις 3 & 4 Οκτωβρίου.

Λίγα λόγια για τον διαγωνισμό:

Φοιτητές από όλη την Ελλάδα ρίχνονται στη μάχη για να βρουν λύση σε μερικές από τις πιο σημαντικές προκλήσεις με κεντρικό θέμα τι άλλο, το διάστημα. 7 διαφορετικές κατηγορίες και συνολικά 23 θέματα είναι διαθέσιμα για εσάς και την ομάδα σας για να βρείτε αυτό που σας ταιριάζει καλύτερα. Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για την διαστημική τεχνολογία χωρίς περιορισμό στο γνωστικό πεδίο. Πιο συγκεκριμένα, μπορούν να λάβουν μέρος προγραμματιστές, μηχανικοί, καλλιτέχνες, φοιτητές από ανθρωπιστικές επιστήμες και άλλους κλάδους, δημιουργώντας ομάδες από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο. Οι νικήτριες ομάδες της κάθε περιοχής θα προκριθούν στον παγκόσμιο τελικό. Η ομάδα του Greek NewSpace Society έχει οργανώσει μια ομάδα μεντόρων, οι οποίοι θα είναι δίπλα σας για να σας βοηθήσουν και να σας καθοδηγήσουν καθόλη τη διάρκεια του διαγωνισμού. Επίσης, η NASA και εταιρείες όπως η Amazon, Google, IBM, Microsoft, Planet Lab και άλλες, παρέχουν σε όλους τους διαγωνιζόμενους δωρεάν δεδομένα και υπηρεσίες προκειμένου να σας βοηθήσουν στην επίλυση του θέματος που θα επιλέξετε.