Αρχική » Ανακοινώσεις Βραβείων - Υποτροφιών - Επιχορ/σεων » Προβολή Ανακοίνωσης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ 1ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ INNOVATE EAST

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού Καινοτομίας, "Innovate East" αναρτάται η ακόλουθη πρόσκληση:

Ο Διαγωνισμός "Innovate East" αποτελεί την πρώτη, από μια σειρά πρωτοβουλιών της Μητρόπολης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, με αφορμή τα 50 χρόνια λειτουργίας της. Στόχος του INNOVATE EAST είναι να ενώσει για πρώτη φορά, δημόσιους φορείς, ακαδημαϊκή κοινότητα και επιχειρήσεις της ευρύτερης περιοχής, δημιουργώντας ενδιαφέρουσες συνέργειες μεταξύ τους, με στόχο την αξιοποίηση καινοτόμων ιδεών για την επίλυση προβλημάτων στην Ανατολική Αττική.

Η εναρκτήρια εκδήλωσή του θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 & ώρα 17:00, στην Αίθουσα «Επίπλευση» του Τεχνολογικού και Πολιτιστικού Πάρκου Λαυρίου.

Το INNOVATE EAST υποστηρίζουν τα Πανεπιστήμια:

Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Πανεπιστήμιο Πειραιά

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Το INNOVATE EAST υποστηρίζουν οι Δήμοι:

Δήμος Παιανίας – Δήμος Ραφήνας - Πικερμίου – Δήμος Σαρωνικού – Δήμος Μαρκοπούλου – Μεσογαίας – Δήμος Σπάτων – Αρτέμιδος – Δήμος Λαυρεωτικής – Δήμος Παλλήνης - Δήμος Βάρης - Βούλας – Βουλιαγμένης

Σκοπός της εκδήλωσης είναι να σηματοδοτήσει την έναρξη της διαγωνιστικής διαδικασίας, ενώ ταυτόχρονα να γίνει γνωστός ο Διαγωνισμός στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας, τους τοπικούς φορείς, αλλά και τις επιχειρήσεις της ευρύτερης περιοχής. Ειδικότερα, θα παρουσιαστεί αναλυτικά η διαγωνιστική διαδικασία και θα ακολουθήσουν 2 speed sessions όπου ερευνητές θα έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με founder επιτυχημένων start-ups για θέματα επιχειρηματικότητας.

Σημειώνεται ότι στην εκδήλωση θα παρευρεθούν Πρυτάνεις τεσσάρων ακαδημαϊκών ιδρυμάτων (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Πανεπιστήμιο Πειραιά, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου), Υπουργοί, εκπρόσωποι της Περιφέρειας Αττικής, Βουλευτές της Ανατολικής Αττικής, καθώς και οι 9 δήμαρχοι της ευρύτερης περιοχής.

Δήλωση συμμετοχής ΕΔΩ - Περισσότερα για τον Διαγωνισμό

Για οποιαδήποτε πληροφορία, επικοινωνείτε με την κα Ασημίνα Αλτάνη στο τηλέφωνο 6987722752.