ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ: «ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΗ - ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ & ΔΙΑΤΡΟΦΗ»

Ο Επιστημονικός Οργανισμός «ΦΟΙΝΙΚΑΣ- Διατροφική Φροντίδα Καρκινοπαθών» με την επιστημονική συνεργασία της Μονάδας Ανακουφιστικής Αγωγής «Τζένη Καρέζη» του A' Εργαστηρίου Ακτινολογίας της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνει στις 7 & 8 Δεκεμβρίου 2018 στο Δημαρχείο Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 9 & Δημητρίου Μόσχα, Μαρούσι) Διημερίδα με τίτλο:

«Υποστηρικτική - Ανακουφιστική Φροντίδα και Διατροφή»

Μέσω της Διημερίδας αυτής, θα αναδειχθεί, μέσα από μία πολύπλευρη προσέγγιση, ότι η υποστηρικτική και ανακουφιστική φροντίδα σε ασθενείς με χρόνια νοσήματα όπως σε ογκολογικούς ασθενείς αποτελεί αναγκαιότητα, καθόσον έχει πολλαπλά οφέλη τόσο για το ίδιο τον ασθενή όσο και για το άμεσο κοινωνικό του περιβάλλον.

Θα χορηγηθούν 8 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME-CPD credits) από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο (Π.Ι.Σ.)