15.04.2021

Invitation | Summer School in Immuno-Oncology

Σε συνέχεια προηγούμενης ανακοίνωσης αναρτάται η ακόλουθη νεότερη ενημέρωση για το συνέδριο ''Summerschool in Immuno-Oncology 2021'':

Invitation - Summer School in Immuno-Oncology

We would like to inform you that The Society of Clinical and Laboratory Research in Oncology will organize a scientific event - “Summer School in Immuno-Oncology” held on July 1-3, 2021, in the city of Larissa, Greece.

The summer school on Immuno-oncology aims to bring together scientists working on basic, translational and clinical cancer research for addressing important issues in the field, including (i) tutoral immune tolerance (ii) innate immunity and tumor control (iii) host- tumor interaction (iv) preclinical models for cancer immunotherapies (v) combinational cancer therapy approaches and (iv) prognostic and predictive biosignatures in tumors and immune cells.

On behalf of the Organizing Committee, we are pleased to invite you to participate in this Meeting.

We hope that you will share this event within your community and invite your colleagues and students to take part as well.

Organizing Committee Chairs

A.Kotsakis, GR - C.N. Baxevanis, GR - O.E. Tsitsilonis, GR - I.S. Pateras, GR