09.10.2020

PhD position available at UAE

Από Αναπλ. Προέδρο Τμήματος, Καθηγήτρια Ουρ. Τσιτσιλώνη

A PhD position is available at the Transcriptome Analysis Lab led by Prof Khaled A. El Tarabily, at the United Arab Emirates University, UAE. The title of the project is:

Biological control and transcriptome analysis of date palm plants infected with Fusarium solani in the UAE,

based on a fund beginning August 2021. The PhD student will receive a monthly stipend for 4 years (the duration of the project). The PhD candidate should be familiar with plant pathology, biological control, disease management, and most importantly next-generation sequencing (NGS) technologies (i.e., genomics and transcriptomics).

For more information, please contact Prof El Tarabily by email at ktarabily[at]uaeu.ac[dot]ae