02.03.2021

PLAY: Play, Learn, fight back AnxietY

Εκ μέρους της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Έρευνας του ΕΚΠΑ αναρτάται ανακοίνωση του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ), σχετικά με το "PLAY":

Ένας εικονικός κόσμος για να παίξεις (Play), να μάθεις (Learn) και να καταπολεμήσεις το άγχος (AnxietY).

Το PLAY είναι ένα παιχνίδι, το οποίο δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του του ερευνητικού έργου «PLAY: Play, Learn, fight back AnxietY», στο οποίο συμμετέχει το ΑΠΚΥ και σχετίζεται ευρύτερα με τη ζωή και τις σπουδές των φοιτητών στο Πανεπιστήμιο και τη διαχείριση του άγχους, της μελέτης, των εξετάσεων και της ολοκλήρωσης των σπουδών, παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την ψυχολογία τους. Οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να μπουν στο παιγνίδι, σε ένα εικονικό πανεπιστημιακό περιβάλλον, να δημιουργήσουν την ανώνυμη ψηφιακή απεικόνιση του εαυτού τους (avatar), να επικοινωνήσουν με άλλους ανώνυμους παίκτες και να παίξουν ένα τρισδιάστατο παιχνίδι.

Για τη συμμετοχή τους, οι φοιτητές μπορούν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέχρι και τις 10 Μαρτίου 2021 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: prodromou@ouc.ac.cy, αποστέλλοντας ονοματεπώνυμο, πανεπιστήμιο, έτος σπουδών, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (email) και τηλέφωνο επικοινωνίας.