26.09.2023

Προσφορά εθελοντικού εκπαιδευτικού έργου στο Κοινωνικό Φροντιστήριο του Δήμου Αθηναίων

Εκ μέρους του Τμήματος Διά Βίου Μάθησης του Δήμου Αθηναίων αναρτάται σχετικό κάλεσμα προσέλκυσης εθελοντών εκπαιδευτών που δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα του Δήμου: https://www.cityofathens.gr/kalesma-ethelonton-ekpaideyton-gia-ti/ για το Κοινωνικό του Φροντιστήριο:

"Το Κοινωνικό Φροντιστήριο του Δήμου Αθηναίων, ξεκίνησε και φέτος, παρέχοντας δωρεάν μαθήματα σε μαθητές άπορων και οικονομικά αδύναμων οικογενειών με την πολύτιμη συμβολή εθελοντών εκπαιδευτικών. Ο Δήμος Αθηναίων παρέχει τη φύλαξη και καθαριότητα του χώρου, τη γραμματειακή υποστήριξη και την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται στις εγκαταστάσεις του νεόδμητου κτιρίου του 41ου Γυμνασίου Αθηνών, στην οδό Πάτμου 11-13 (με εύκολη πρόσβαση τόσο από το σταθμό του ΗΣΑΠ Αγίου Νικολάου, όσο και από τα μέσα σταθερής τροχιάς της οδού Πατησίων). Το Κοινωνικό Φροντιστήριο λειτουργεί από τη Δευτέρα έως και την Παρασκευή από τις 16:00 έως και τις 21:00.

Σε περίπτωση που κάποιος καθηγητής, μεταπτυχιακός φοιτητής ή ακόμα και φοιτητής στα τελευταία έτη σπουδών επιθυμεί να προσφέρει εθελοντική εργασία παρέχοντας διδακτικό έργο τη νέα σχολική χρονιά, μπορεί να εκδηλώσει το ενδιαφέρον του στην Ηλεκτρονική Δ/νση koinoniko.frontistirio[at]athens[dot]gr

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα χορηγηθεί σε έκαστο εθελοντή εκπαιδευτικό “Βεβαίωση παροχής εθελοντικού διδακτικού έργου” από το Δήμο Αθηναίων η οποία λαμβάνεται υπόψιν για την αποδοχή των φοιτητών σε μεταπτυχιακές σπουδές.

Για οποιαδήποτε πρόσθετη διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά τις πρωινές ώρες με το Τμήμα Διά Βίου Μάθησης στα τηλέφωνα: 2132082924 - 2132082923 αλλά αν χρειαστεί μη διστάσετε να επικοινωνήσετε οποιαδήποτε στιγμή και με το προσωπικό μου τηλέφωνο 6934399185.

Ζητάμε τη συμβολή σας για να στηρίξουμε τους μαθητές οι οποίοι παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, κυνηγούν το όνειρο για την πρόσβασή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και παρακαλούμε όπως ενημερώσετε με τον προσφορότερο τρόπο το διδακτικό σας προσωπικό, τους μεταπτυχιακούς σας φοιτητές & τους τελειόφοιτους φοιτητές σας για την λειτουργία του Κοινωνικού Φροντιστηρίου στο Δήμο μας."