Αρχική » Ανακοινώσεις Προκηρύξεων Θέσεων » Προβολή Ανακοίνωσης

11.02.2017

Θέσεις Μεταδιδακτορικών Ερευνητών και Υποψήφιων Διδακτόρων στο ΙΜΒΒ-ΙΤΕ

Από ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΜΗΜΑΤΟΣ: Ε. Αθανασιάδη

The Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB) of the Foundation for Research and Technology Hellas (FORTH), in the framework of the project ARCHERS, aimed at reducing or even reversing the brain drain, which is funded by an exclusive donation of the Stavros Niarchos Foundation, is seeking to recruit up to six post-doctoral fellows and up to four Ph.D. candidates.

The Stavros Niarchos Foundation – FORTH post-doctoral fellows are expected to perform high quality research within one of the research areas, in which FORTH-IMBB excels both on the national and the international level (www.imbb.forth.gr). More specifically, the domains of interest in the present project are the science and innovation in the areas of environment, clean energy, health and the preservation of cultural heritage.

Interested candidates who meet the aforementioned requirements are kindly asked to submit electronically their applications, no later than the 28 of February 2017, 23:59 local time (Greece) to the address (snf0031[at]imbb.forth[dot]gr). Any application received after the deadline will not be considered for the selection. An acknowledgement email will be send to the receipt of application.

The Ph.D. candidates awarded these Stavros Niarchos Foundation – FORTH fellowships are expected to enroll or be recently enrolled in a Ph.D. degree in a collaborating University and perform high quality research within one of the research areas, in which FORTH-IMBB excels both on the national and the international level (www.imbb.forth.gr). More specifically, the domains of interest in the present project are the science and innovation in the areas of environment, clean energy, health and the preservation of cultural heritage.

Interested candidates who meet the aforementioned requirements are kindly asked to submit electronically their applications, no later than the 28 of February 2017, 23:59 local time (Greece) to the address (snf0032[at]imbb.forth[dot]gr). Any application received after the deadline will not be considered for the selection. An acknowledgement email will be send to the receipt of application.