Αρχική » Ανακοινώσεις Προκηρύξεων Θέσεων » Προβολή Ανακοίνωσης

31.12.2017

PhD student position

Από Αναπλ. Προέδρο Τμήματος, Αν. Καθηγήτρια Ουρ. Τσιτσιλώνη

A 4-year graduate student position is available in the laboratory of Dr. Gerasimos Sykiotis in the Service of Endocrinology, Diabetology and Metabolism, Lausanne University Hospital (CHUV), Lausanne, Switzerland: http://www.limna.ch/participating_teams/148

The position is funded by the Swiss authorities in conjunction with participation in COST Action CA16112 NutRedOx: http://blog.u-bourgogne.fr/cost-nutredox/

The student will be immatriculated in the Life Sciences Program of the Doctoral School of the Faculty of Biology and Medicine at the University of Lausanne.

Topic: “Impact of redox-active natural substances on thyroid pathophysiology.”

We have recently found that sulforaphane, a redox-active natural substance present in foods and specifically in cruciferous vegetables, directly up-regulates the mRNA level and the protein abundance of genes central to thyroid function. We therefore hypothesize that exposure to sulforaphane and/or to other natural substances that activate the redox-sensitive transcription factor Nrf2 (NFE2-related factor 2) may cause thyroid dysfunction, thereby contributing to common thyroid diseases such as hypothyroidism, hyperthyroidism and goiter (thyroid enlargement, most often due to nodules). In this context, we aim to:

 Identify redox-active natural substances that impact the expression of thyroid genes.

 Characterize the Nrf2-dependent and Nrf2-independent effects of sulforaphane in thyrocytes.

 Test in vivo the impact of sulforaphane on thyroid anatomy and function.

Start date: From 01.03.2018.

Duration of the contract: 1 year, renewable up to 4 years.

Employment: Full-time (100%). Salary and benefits as stipulated by Swiss law.

Applicant’s profile: Master's degree in Biology, Biochemistry or a related life science. Hands-on experience with basic methods in molecular biology. Good knowledge of English.

Applications should be sent to Dr. Gerasimos Sykiotis (gerasimos.sykiotis[at]chuv[dot]ch) as a PDF document comprising:

 A letter explaining the candidate's interest in the position.

 A detailed Curriculum Vitae.

 Contact information of 2 references.

 A copy of the diploma and of the Master's degree certificate (or a tentative graduation date if graduating soon).

 Transcripts of scores for undergraduate and Master’s courses. Enquiries should be directed to gerasimos.sykiotis[at]chuv[dot]ch