Αρχική » Ανακοινώσεις Προκηρύξεων Θέσεων » Προβολή Ανακοίνωσης

20.01.2017

POST DOCTORAL POSITION at Harvard Medical School & Massachusetts General Hospital Cancer Center

Από Αναπλ. Προέδρο Τμήματος, Αν. Καθηγήτρια Ουρ. Τσιτσιλώνη

There is a post-doctoral position available in the laboratory of Othon Iliopoulos, MD, PhD at the Massachusetts General Hospital Cancer Center and Harvard Medical School.

We study the molecular and metabolic effects of hypoxia on cancer cell metabolism and signaling, with a particular clinical interest in renal cell, ovarian and prostate cancer. The goal is to identify and validate novel strategies to target cancer metabolism.

Specific projects related to this goal include identification of the signaling and epigenetic events induced by altered tumor metabolism, the role of VHL-HIF in tumor growth and metastasis, the molecular function of tumor suppressor genes mutated in renal cancer (such as VHL, FLCN, BAP1) and the role of driver mutations in the development of human hemangioblastomas.

The ideal candidate should have experience with molecular and/or metabolic techniques. Standard techniques in the lab include cell and molecular biology techniques. Knowledge of single-cell RNA sequencing and background in zebrafish and mouse models is advantageous but not required.

More information about the Laboratory can be found at: http://www.massgeneral.org/cancerresearch/research/researchlab.aspx?id=1180&display=overview

Please send an email with CV and cover letter to: oiliopoulos[at]mgh.harvard[dot]edu