Αρχική » Ανακοινώσεις Συνεδρίων - Σεμιναρίων - Διαλέξεων » Προβολή Ανακοίνωσης

06.11.2023

IFG: 1η Γιορτή της Επιστήμης 2023: Το νερό στη δίνη της κλιματικής κρίσης

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος διοργανώνει την 1η Γιορτή της Επιστήμης, ένα ετήσιο γεγονός που πραγματοποιείται από το 1991 στη Γαλλία, υπό την αιγίδα του Γαλλικού Υπουργείου Ανώτατης Εκπαίδευσης και Έρευνας, με σκοπό να προάγει τις επιστήμες στο ευρύ κοινό. Με αυτήν τη γιορτή, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος επιδιώκει να ενισχύσει την ανταλλαγή γνώσεων μεταξύ ερευνητών και πολιτών, να αναδείξει το έργο της επιστημονικής κοινότητας και να ενθαρρύνει τους νέους να ασχοληθούν με την επιστήμη.

Στις 9 Νοεμβρίου 2023, 19:00 θα πραγματοποιηθεί διάλεξη του υδρολόγου Pierre Chevallier: «Ποιο είναι το μέλλον για τους παγκόσμιους υδάτινους πόρους και τις χρήσεις τους;»

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τη συμμετοχή των ερευνητών-ερευνητριών :

•Ρωμανός Ιωαννίδης, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

• Μελίνα Dunham, Ecogenia

• Δρ Ανθή Οικονόμου, ΙΘΑΒΙΠΕΥ, ΕΛΚΕΘΕ

• Δημήτριος Κόκας, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

• Βίκυ Τζατζάκη, Οργανισμός Φυσικού Περιβάλλοντος & Κλιματικής Aλλαγής

Συντονισμός: Philippe Grieu, Ακόλουθος Πανεπιστημιακής και Επιστημονικής Συνεργασίας

Είσοδος ελεύθερη

Πληροφορίες και αναλυτικό πρόγραμμα: ifg.gr/events/1i-giorti-tis-epistimis-2023