Αρχική » Προγράμματα Σπουδών » ΠΑΛΑΙΟ Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών » Η. Ειδικά Κεφάλαια Βιοχημείας (706 Ε)

ΕΙΔΙΚΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ

ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ" (13Β051)
ΣΤΟ Η' ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ε 13Α706 Η' 4 - 4 5,5 Τομέας Βιοχημείας & Μοριακής Βιολογίας

Το μάθημα πραγματεύεται: α) τη βιολογική και βιοχημική συμπεριφορά (ιδιότητες, βιολογική δραστικότητα, μέθοδοι μελέτης) των βασικών βιομορίων (πρωτεϊνών, νουκλεϊνικών οξέων, λιπιδίων και υδατανθράκων), β) την αλληλεπίδρασή όλων των παραπάνω βιομορίων και τη μελέτη τους με τεχνολογίες αιχμής, γ) την εισαγωγή στις βασικές αρχές πρωτεομικής, και θερμοδυναμικής πρωτεϊνών και άλλων βιομορίων, δ) την ανάπτυξη θεμάτων συστημικής και συνθετικής βιολογίας και ε) σημαντικά βιολογικά ερωτήματα όπως είναι οι μηχανισμοί αναδίπλωσης και σταθερότητας πρωτεϊνών και η εφαρμογή τους στη βιοτεχνολογία. Επομένως, σκοπό έχει να έρθουν σε επαφή οι εκπαιδευόμενοι/νες με θέματα αιχμής της Βιοχημείας με ολοκληρωμένο τρόπο με στόχο την κατανόηση βασικών λειτουργιών των βιομορίων του κυττάρου σε μεταφραστικό και πρωτεϊνικό επίπεδο.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος ο/η φοιτητής/τρια αναμένεται: α) να κατανοήσει και να περιγράφει τον τρόπο με τον οποίο αλληλεπιδρούν τα διάφορα βιομόρια εντός και εκτός του κυττάρου, β) να κατανοήσει και να περιγράφει τον  τρόπο με τον οποίο αναλύουμε και εφαρμόζουμε την πρωτεομική τεχνολογία σε βιοτεχνολογικό και βιοιατρικό επίπεδο, γ) να κατανοήσει και να περιγράφει τη σημασία της σωστής αναδίπλωσης πρωτεϊνών και τη σχέση της με διάφορες ασθένειες, δ) να κατανοήσει τους μηχανισμούς που χρησιμοποιεί η φύση και η βιοτεχνολογία για την παραγωγή και σχεδιασμό σταθερών πρωτεϊνών για βιοτεχνολογικές εφαρμογές, ε) να συνδυάζει πληροφορίες και να τις εφαρμόζει σε θέματα συστημικής βιολογίας, στ) να συνδυάζει πληροφορίες και να τις εφαρμόζει σε θέματα συνθετικής βιολογίας και ζ) να αναλύει ερευνητικά αποτελέσματα και να τα παρουσιάζει προφορικά και γραπτά.

Βασικές αρχές διαφόρων τεχνολογιών αιχμής για τη μελέτη της δομής και λειτουργίας των βιομορίων με ιδιαίτερο βάρος στις πρωτεϊνες - Πρωτεομική και γενωμική ανάλυση με σύγχρονα εργαλεία - Αρχές και εφαρμογές της συστημικής και συνθετικής βιολογίας - Το πρόβλημα του διπλώματος πρωτεϊνών και αρχές πρωτεϊνικής μηχανικής στη κατανόηση της ενδογενούς και βιολογικής σταθερότητας των πρωτεϊνών - Η σημασία και η κατανόηση των ενδογενώς δομική μη διατεταγμένων πρωτεϊνών και η σημασία τους στην μοριακή αναγνώριση.

Κ. Βοργιάς, Καθηγητής Bιοχημείας

Τίτλος: Ειδικά Κεφάλαια Βιοχημείας (Βιβλίο - Σημειώσεις)
Συγγραφέας: Εμμ. Γ. Φραγκούλης
Εκδοτικός Οίκος:
Τόπος & Χρόνος Έκδοσης: Αθήνα, 2007 - ISBN:
Κωδικός Δήλωσης Εύδοξος: (Ανάρτηση στο eclass)

Η διαδικασία αξιολόγησης των φοιτητών/τριών γίνεται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει η δυνατότητα εξέτασης στην αγγλική για τους φοιτητές του Erasmus), με τελική εξέταση στο σύνολο της ύλης και περιλαμβάνει: Α. Γραπτή Εξέταση με ερωτήσεις που έχουν ήδη δωθεί κατά τη διάρκεια των διαλέξεων και με στοχευμένες απαντήσεις.