Αρχική » Προγράμματα Σπουδών » ΠΑΛΑΙΟ Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών » ΣΤ. Ειδικά Κεφάλαια Μοριακής Βιολογίας (615 Ε)

ΕΙΔΙΚΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ" (13Β023)
ΣΤΟ Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ε 13Α615 ΣΤ' 4 - 4 5,5 Τομέας Βιοχημείας & Μοριακής Βιολογίας

Η κατανόηση και η εμπέδωση εις βάθος θεμάτων αιχμής της Μοριακής Βιολογίας καθώς και των εφαρμογών τους.

Η εκμάθηση και η εμπέδωση σύγχρονων θεμάτων που αφορούν στη δομή και οργάνωση του ευκαρυωτικού DNA, στη μεταγωγή σημάτων, στη μελέτη της ρύθμισης της μεταγραφής ευκαρυωτικών γονιδίων, στους μοριακούς μηχανισμούς νευροεκφυλισμού, στους διαγονιδιακούς οργανισμούς, στη μελέτη και ανάλυση της αλληλουχίας γονιδιωμάτων, στις σύγχρονες μεθόδους αλληλούχησης, στη Φαρμακογονιδιωματική και τη Μοριακή Ογκολογία.

Αρχές Γονιδιωματικής (4 ώρες) - Ο κόσμος των μη κωδικών μορίων RNA (4 ώρες) - Μεταγωγή σημάτων (4 ώρες) - Η ρύθμιση της δομής της χρωματίνης (2 ώρες) - Υποκινητές και ενισχυτές (2 ώρες) - Ρύθμιση της μεταγραφής ευκαρυωτικών γονιδίων (2 ώρες) - Μοριακοί μηχανισμοί νευροεκφυλισμού (8 ώρες) - Διαγονιδιακοί οργανισμοί (4 ώρες) - Σύγχρονες τεχνικές κλωνοποίησης (2 ώρες) - Μεθοδολογίες αλληλούχησης νέας γενιάς (8 ώρες) - Μελέτη και ανάλυση της αλληλουχίας γονιδιωμάτων (4 ώρες) - Μοριακή ογκολογία (4 ώρες) - Φαρμακογονιδιωματική (4 ώρες).

Α. Σκορίλας, Καθηγητής Κλινικής Βιοχημείας (Συντονιστής Μαθήματος) - Δ. Βασιλακοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Βιοχημείας Ευκαρυωτικών Οργανισμών - Χρ. Κοντός, Επίκουρος Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας - Δρ. Ελ. Κραββαρίτη (ΕΔΙΠ)

Τίτλος: Lewin's Γονίδια Χ
Συγγραφέας: Jocelyn E. Krebs, Elliot S. Goldstein, Stephen T. Kilpatrick
Εκδοτικός Οίκος: Εκδόσεις Πασχαλίδης
Τόπος & Χρόνος Έκδοσης: Αθήνα, 2011 - ISBN: 978-960-489-258-7

Τίτλος: Εισαγωγή στη Γονιδιωματική
Συγγραφέας: Arthur M. Lesk
Εκδοτικός Οίκος: Εκδόσεις UTOPIA
Τόπος & Χρόνος Έκδοσης: Αθήνα, 2016 - ISBN: 978-618-5173-18-0

Δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα μαθήματα προκειμένου ο/η φοιτητής/τρια να παρακολουθήσει το μάθημα. Ωστόσο, για την καλύτερη παρακολούθηση και κατανόηση του μαθήματος απαιτούνται καλές γνώσεις των φοιτητών/τριών στα βασικά μαθήματα του Τμήματος που σχετίζονται με το αντικείμενο του μαθήματος, όπως Μοριακή Βιολογία, Βιοχημεία, Κυτταρική Βιολογία, και Γενετική.

Η διαδικασία αξιολόγησης των φοιτητών/τριών γίνεται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει η δυνατότητα εξέτασης στην αγγλική για τους φοιτητές Erasmus), με τελική εξέταση στο σύνολο της ύλης και περιλαμβάνει: Γραπτή εξέταση του μαθήματος με: α) Προβλήματα βασισμένα στις θεωρητικές γνώσεις που αναπτύχθηκαν στις παραδόσεις, β) Προβλήματα για την αξιολόγηση των δεξιοτήτων τους στην ανάλυση και σύνθεση δεδομένων και πληροφοριών, στην επαγωγική σκέψη και την εφαρμογή των γνώσεων που αποκτήθηκαν για την επίλυση ερευνητικών προβλημάτων Μοριακής Βιολογίας και γ) Ερωτήσεις ανάπτυξης για την αξιολόγηση της γνώσης των φοιτητών και για την αξιολόγηση της κριτικής σκέψης τους στις σύγχρονες μεθοδολογίες Μοριακής Βιολογίας.