Αρχική » Προγράμματα Σπουδών » ΠΑΛΑΙΟ Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών » Ζ. Αναπτυξιακή Βιολογία & Ιστολογία (703 Ε)

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ & ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ

ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ & ΜΟΡΙΑΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΖΩΩΝ" (13Β039)
ΣΤΟ Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ε 13Α703 Ζ' 4 3 5 6 Τομέας Βιολογίας Κυττάρου & Βιοφυσικής

Οι φοιτητές/τριες, με το πέρας των παραδόσεων και των εργαστηριακών ασκήσεων, να είναι σε θέση να διακρίνουν την προέλευση διαφορετικών οργάνων, τους διαφορετικούς τύπους ιστών καθώς και την οργάνωσή τους, τους βασικούς μηχανισμούς που διέπουν την ανάπτυξη, από τη Drosophila ως τον άνθρωπο και να είναι ικανοί να επιλέγουν και να εφαρμόζουν κλασσικές και σύγχρονες τεχνικές Αναπτυξιακής Βιολογίας και Ιστολογίας.

Η κατάλληλη εκπαίδευση των φοιτητών/τριών του Τμήματος σε έννοιες σχετικές με βασικά στοιχεία της Αναπτυξιακής Βιολογίας και Εμβρυολογίας, μέσω της μελέτης πρότυπων οργανισμών μοντέλων όπως η Drosophila, o C. elegans, ο Xenopus, το Zebrafish, η Όρνιθα και ο Ποντικός, η κατανόηση της οργανογένεσης που προκύπτει από τις τρεις βασικές στοιβάδες, του ενδοδέρματος του μεσοδέρματος και του εξωδέρματος, των μηχανισμών αναγέννησης, γήρανσης και θανάτου, η συσχέτιση και σύγκριση της φυσιολογικής ανάπτυξης με αυθόρμητες μορφογενετικές ανωμαλίες και τέλος η εκμάθηση της απαραίτητης ερευνητικής μεθοδολογίας που απαιτείται για τη μελέτη τους.

Εισαγωγή στη Βιολογία της Ανάπτυξης (1 ώρα) - Γενετική Ανάπτυξης (2 ώρες) - Πειραματική Εμβρυολογία (2 ώρες) - Τεχνικές για τη μελέτη της Ανάπτυξης (3 ώρες) - Οργανισμοί μοντέλα (2 ώρες) - Xenopus (3 ώρες) - Ψάρι ζέβρα (3 ώρες) - Όρνιθα (3 ώρες) - Ποντικός (4 ώρες) - Drosophila (4 ώρες) - Caenorhabditis elegans (4 ώρες) - Οργάνωση των ιστών και βλαστοκύτταρα (3 ώρες) - Ανάπτυξη του νευρικού συστήματος (4 ώρες) - Ανάπτυξη οργάνων μεσοδερμικής προέλευσης (4 ώρες) - Ανάπτυξη οργάνων ενδοδερμικής προέλευσης (4 ώρες) - Δίσκοι ενηλίκου στην Drosophila (2 ώρες) - Αύξηση, γήρανση και καρκίνος (2 ώρες) - Αναγέννηση, εξέλιξη και Ανάπτυξη (2 ώρες)

1. Κλασικές ιστολογικές τεχνικές - 2. Εμβρυική ανάπτυξη αχινού - 3. Εμβρυική ανάπτυξη αμφιβίων - 4. Μικροσκοπική δομή ιστών και οργάνων: Επιθηλιακός ιστός Ι - 5. Μικροσκοπική δομή ιστών και οργάνων: Επιθηλιακός ιστός ΙΙ - 6. Μικροσκοπική δομή ιστών και οργάνων: Νευρικός ιστός - 7. Μικροσκοπική δομή ιστών και οργάνων: οφθαλμού και οδόντος - 8. Μικροσκοπική δομή ιστών και οργάνων: Γεννητικό σύστημα

Θεωρία: Δ. Στραβοπόδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Βιολογίας Κυττάρου & Ανάπτυξης - Ι. Τρουγκάκος, Καθηγητής Βιολογίας Ζωικού Κυττάρου & Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας - Βασ. Οικονομίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Βιοφυσικής - Μοριακής Βιοφυσικής - Μ. Αντωνέλου, Επίκουρη Καθηγήτρια Βιολογίας Ζωικού Κυττάρου

Εργαστήρια: Δ. Στραβοπόδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Βιολογίας Κυττάρου & Ανάπτυξης - Ι. Τρουγκάκος, Καθηγητής Βιολογίας Ζωικού Κυττάρου & Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας  - Βασ. Οικονομίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Βιοφυσικής - Μοριακής Βιοφυσικής - Μ. Αντωνέλου, Επίκουρη Καθηγήτρια Βιολογίας Ζωικού Κυττάρου - Δρ. Αθ. Βελέντζας (ΕΔΙΠ) - Δρ. Ο. Κωνσταντή (ΕΔΙΠ)  - Δρ. Ζ. Λίτου (ΕΔΙΠ) - Δρ. Ν. Παπανδρέου (ΕΔΙΠ)

Τίτλος: Εισαγωγή στην Αναπτυξιακή Βιολογία και Ιστολογία
Συγγραφέας: Σ. Λ. Κουσουλάκος
Εκδοτικός Οίκος: Επιστημονικές Εκδόσεις Παρισιάνου Α.Ε.
Τόπος & Χρόνος Έκδοσης: Αθήνα, 2007 - ISBN: 978-960-394-312-9

Τίτλος: Bασικές Αρχές Βιολογίας Ανάπτυξης
Συγγραφέας: J. M. W. Slack
Εκδοτικός Οίκος: Ακαδημαϊκές Εκδόσεις Ι. Μπάσδρα & Σια Ο.Ε.
Τόπος & Χρόνος Έκδοσης: Αλεξανδρούπολη, 2014 - ISBN: 978-618-5135-00-3
Κωδικός Δήλωσης Εύδοξος: 41959950

Τίτλος: Εργαστηριακές Ασκήσεις Αναπτυξιακής Βιολογίας & Ιστολογίας
Συγγραφέας: Σ. Λ. Κουσουλάκος
Τόπος & Χρόνος Έκδοσης: Αθήνα, 2010

Δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα μαθήματα προκειμένου ο/η φοιτητής/τρια να επιλέξει και να παρακολουθήσει το μάθημα.

Η διαδικασία αξιολόγησης των φοιτητών/τριών γίνεται στην ελληνική γλώσσα (υπάρχει η δυνατότητα εξέτασης στην αγγλική για τους φοιτητές του Erasmus) και η εξέταση διεξάγεται στο σύνολο της ύλης και περιλαμβάνει: Α. Θεωρία: (το 80% του συνολικού βαθμού του μαθήματος) γραπτή εξέταση με: α) Ερωτήσεις Εκτεταμένης Απάντησης και β) Ερωτήσεις πολλαπλής Επιλογής - Β. Εργαστηριακές ασκήσεις: (το 20% του συνολικού βαθμού του μαθήματος): α) Παράδοση σχεδίων των ιστολογικών παρασκευασμάτων που μελετήθηκαν καθώς και β) γραπτή εξέταση με μία Ερώτηση Εκτεταμένης Απάντησης και μία σχεδιαστική. Ο συνολικός βαθμός προκύπτει ως άθροισμα των δύο παραπάνω επιμέρους αξιολογήσεων.